רקע

Heading 1

 

P2P  - הלוואות שיתופיות

P2P או בשמו המקורי peer to peer  (עמית לעמית) הוא תחום אשר צבר תאוצה רבה מאוד בעולם כולו כחלק מהכלכלה השיתופית, ולאחרונה נכנס גם לשוק הישראלי. רבים מכם שמעו על זה לפחות פעם אחת בחייכם אך אני בטוח שלרוב אין מושג במה מדובר או ששמעו את זה בחצי אוזן ולא נכנסו לזה לעומק. אז בואו נעשה טיפה סדר בכל הבלאגן ונבהיר לכם אחת ולתמיד מהו הדבר הזה שסוחף את העולם כולו.

כולנו שמענו כבר על uber  המאפשר להגיע ממקום למקום באמצעות תקשורת בין נהגים לנוסעים בזול ומשמש כהשלמת הכנסה לרבים מהאוכלוסייה או Airbnb  המאפשר למצוא דירה במהלך טיול מסוים לפרק זמן קצר בבית של אדם זר. קיימות עוד דוגמאות רבות למיזמים כאלה בעולם וכולם בנויים על הכלכלה השיתופית. הכלכלה השיתופית מתבססת ברמת העיקרון על אמון אשר נוצר בין אנשים זרים ומאפשר להם לשתף אחד את השני בדבריהם, ואף בכספם. בעזרת הפלטפורמות הטכנולוגיות הקיימות כיום נוצרה סוג של קרקע המאפשרת פיתוח נרחב של הכלכלה השיתופית.

 

עד לפני כמה שנים, הבנק היה הגוף המרכזי שחיבר בין הלווה למלווה, וקיבל בתמורה לכך עמלת תיווך לא מבוטלת. אך כעת גם הכלכלה השיתופית הגיעה לעולם ההלוואות. במקום לבקש את ההלוואה מהבנקים אנו בעצם יכולים לעקוף את המתווך, בעזרת הפלטפורמות הטכנולוגיות המאפשרות לנו להלוות כסף באופן ישיר לאנשים אחרים, וכך, הלווה מקבל הלוואה בתנאים נוחים בהרבה מזה שמציע הבנק, ומלווה נהנה מהריבית אותה משלם הלווה עבור ההלוואה. הפלטפורמה הטכנולוגית, אותה הזכרנו קודם, משמשת כ"זירת מפגש" בין משקיעים פרטיים לאנשים הזקוקים להלוואה.

בהלוואות, כמו בהשקעות השאלה שאדם צריך לשאול את עצמו הוא מה היחס תשואה לסיכון. בארה"ב לכל אדם הרוצה לבקש הלוואה יש "דירוג אשראי", דירוג זה מאפיין את יכולת החזר ההלוואה של אדם מסוים בהתחייבויות האשראי שלו. השימוש בדירוג האשראי נעשה לרוב ע"י בנקים, חברות אשראי ומשקיעים מוסדיים , ולהם התווספו זירות המסחר אשר נעזרות בדירוג זה כדי להעריך את יכולת הלווה להחזיר את הלוואתו ובכך נעמד הסיכון אליו חשופים המשקיעים. אי תשלום או פיגור בתשלום החוב גורר פגיעה חזקה מאוד בציון האשראי של הלווה, וכאשר דירוג האשראי יורד, ההלוואה לאותו אדם נחשבת כמסוכנת יותר והריבית אותה יאלץ לשלם תהיה גבוהה יותר. לכן אדם הלווה כסף ירצה מאוד להחזיר את הלוואותיו בזמן.

כיום, השחקנים הגדולים ביותר בתחום הp2p הם המוסדיים, קרנות השקעה וגידור גם מחוץ לארה"ב. קרנות אלו מושקעות באשראי צרכני דרך פלטפורמת הp2p ומנהלות מאות מיליוני דולרים.

תחום הלוואות הp2p  (עמית לעמית) צומח במהירות מסחררת בעולם , אם תרצו לקחת חלק ולהנות מפירות של תחום המתפתח מאוד גם בישראל  נשמח לעזור לכם לקראת ההשקעה הבאה שלכם – הלוואות הp2p.

 

אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני/ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק פנסיוני/יועץ מס בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין באמור התחייבות להשגת תשואה כלשהי

המידע שמוצג אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. ט.ל.ח.