רקע

Heading 1

תיקי השקעות out גמל להשקעה in

עד לא מזמן, האופציה הטובה ביותר לניהול הכסף הנזיל האישי היה באמצעות פתיחת תיק השקעות דרך הבנק או בית השקעות כזה או אחר.

 

בשנים האחרונות, נולדה האחות החדשה בעולם ניהול הכסף הנזיל העונה לשם קופת גמל להשקעה, אשר יצרה טלטלה בקרב הציבור, ובצדק. קופה זו מאפשרת משיכת כספים בכל רגע נתון (כן כן הכסף נשאר שם נזיל!) ולא בהכרח בגיל הפרישה כמו קופת הגמל המוכרת.

יעודה של קופת הגמל היא לעודד אתכם, הציבור, להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלכם ובנוסף לכך לא להכביד יתר על המידה בכך שבפעם הבאה שתראו את אותו הכסף יהיה בגיל הפרישה. מדובר במוצר השקעה גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך, אשר יכול להיות נזיל בכל רגע נתון, הבא להתחרות בתיקי השקעות, ומציג ארסנל לא קטן בכלל של יתרונות עליו.

אז למה קופת גמל להשקעה?

דחיית מס- אדם אשר החליט לחסוך בקופת גמל להשקעה יכול לעבור בין מסלול למסלול בתוך הקופה ובעתיד ככל הנראה בין קופות שונות מבית השקעות כזה לאחר ללא אירוע מס מכיוון שמעברים אלו לא נחשבים למימוש וכן לא יחויבו במס רווחי הון. מס רווחי ההון יגיע בעת מועד המשיכה, אלא אם כן אותו אדם יחליט להשאיר את הכספים לפנסיה ובמידה ויחליט למשוך אותם כקצבה, אותה קופה תהיה פטורה ממס.

 

טווח השקעה- תוכלו להתנהג עם החיסכון באיזו צורה שתבחרו, חיסכון לטווח הקצר, בינוני או ארוך על פי בחירת מסלול, להבדיל מקופת הגמל המסורתית אשר מקובעת לטווח הארוך בלבד.

עלויות גבוהות- להבדיל מהמוצרים המסורתיים שאנו מכירים (קרנות נאמנות, תעודות סל ותיקים מנוהלים) ובנוסף לעלויות הגבוהות של הבנק(דמי משמורת, וקניה מכירה) בקופות הגמל להשקעה, דמי הניהול הינם קבועים ושומרים על תחרותיות גבוהה.

אפקט הריבית דריבית משחק בקופת הגמל להשקעה תפקיד חשוב מאוד שכן, כפי שציינו קודם, במידה ותרצו לעבור ממסלול מנייתי לסולידי לא תחויבו במס וזה אומר שעוד כסף צובר ריבית- עוד כסף ממשיך לעבוד- עוד כסף במועד המשיכה.

 

הפקדות שוטפות - האלטרנטיבה לחיסכון לילדים/נכדים. ע"י הפרשה זעומה לקופת גמל להשקעה עבור ילדיכם בחודש, אתם יוצרים לילדיכם ביטחון כלכלי מדהים שישמש אותו נאמנה לאחר ויגדל ואתם בתור הורים כמעט ולא מרגישים זאת בהוצאות החודשיות השוטפות.

 

לקיחת הלוואות - זה שיש חיסכון לא אומר שבעת משבר נכון לשבור אותו ולהוציא משם את הכסף, אלא לפעמים כדאי ואף רצוי לקחת הלוואה מבית ההשקעות תמורת שיעבוד של הגמל להשקעה. ההלוואות הן בגובה של עד 80% מהיתרה בקופה ל7 שנים ולרוב הריבית בהלוואות אלו נמוכות מאוד. ובכך אתם לא פוגעים בהטבות שלכם. בשלב זה רק חלק מבתי ההשקעות מאפשרות לקיחת הלוואה אך בעתיד ככל הנראה יהיה יישור קו.

 

קבלת קצבה חודשית – כפי שציינו קופת הגמל להשקעה הינה קופה נזילה שאותה ניתן למשוך בכל עת בתשלום של 25% מס עבור הרווחים שנוצרו. המדינה מעודדת קבלת פנסיה מקופות אלו כלומר מי שיחליט לאחר גיל 60 להמיר את הסכום שצבר לקצבה חודשית, כל רווחיו יהיו פטורים ממס רווחי הון

 

חשוב לציין שקופת הגמל להשקעה מוגבלת עד להפקדה של 70,000 ₪ בשנה עבור כל בן משפחה ללא כל קשר לגיל החוסך.

לסיכום, כאשר אנחנו בוחרים את אפיק החיסכון המתאים לנו בו אנו רוצים לבחור אנו צריכים לקחת בחשבון כמה פרמטרים וביניהם תשואה, עלויות ומיסוי. ניחנו לראות כי קופת הגמל להשקעה עונה על שלושת הקריטריונים הנ"ל ובעצם מביסה את כל האלטרנטיבות האחרות הקיימות כיום בבנקים.

 

אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני/ייעוץ מס על ידי יועץ/משווק פנסיוני/יועץ מס בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין באמור התחייבות להשגת תשואה כלשהי

המידע שמוצג אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. ט.ל.ח.